Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Nejvýhodnější zdroje energie pro rok 2023

Rolig CZ Rolig CZ 30.05.2023

Bude ještě někdy plyn tak levný, jako před únorem 2022? Jak moc bychom měli začít využívat pro výrobu energie obnovitelné zdroje? Pojďme si shrnout, co se za loňský rok událo a jak to s cenami plynu, elektřiny, dřeva, pelet a solární energie vypadá letos.

Cena plynu roste

Pokud je vaším hlavním zdrojem energie plyn, nejspíš pro vás loňský rok byl docela stresový. Zatímco předtím bylo rozhodně výhodné pořídit si plynový kotel, navíc ještě s dotační podporou, loni kvůli nízké nabídce došlo ke skokovému navýšení cen. Plyn se společně s elektřinou dostal na pozici nejdražšího zdroje energie.

Podle výzkumu agentury STEM tento skok cen změnil chování uživatelů a víc jak ⅗ z dotázaných uvádí, že snížili teplotu v bytě na 20 °C a některé pokoje vytápěli i méně. Šetření je vidět i na spotřebě. Celková spotřeba plynu v ČR byla letos v zimě o 20 % nižší, než v předchozím roce.

I když ceny plynu i elektřiny (jejíž cena je na cenu plynu navázaná) teď klesají, odborníci předpokládají, že na předkrizovou cenu se už nedostanou. Aktuální cena českých dodavatelů se u plynu pohybuje od 3,50 Kč za 1 kWh, u elektřiny od 3,90 Kč za 1 kWh.

Vývoj ceny zemního plynu v letech 2020-2023

Cena zemního plynu v letech 2020-2023

Tepelná čerpadla – hit posledních let

Kdo dnes staví dům nebo se chystá na rekonstrukci, nejspíš už o možnosti vytápět dům tepelným čerpadlem uvažoval. Získávání energie touto cestou je levné,ale pořizovací náklady jsou vyšší, než třeba u peletového kotle. V současnosti v Česku tepelná čerpadla používá přes 200 000 domácností a firem, a jen za loňský rok jich přibylo 60 000.

Tepelná čerpadla se dají i dobře kombinovat s peletovým kotlem, který pak slouží jako záložní zdroj v zimě, kdy provoz čerpadla (konkrétně typu vzduch-voda) není ekonomický.

Tepelná čerpadla pohání elektřina, takže je potřeba počítat s cenou od 3,90 Kč za 1 kWh. Mají ale výhodu, že na vytopení bytu není potřeba tolik elektrické energie, jako u elektrických kotlů nebo dokonce přímotopů. Úspora za roční spotřebu energie je pak  v desítkách tisíc korun. 

Kotle na pelety – efektivní a ekonomické

Jestli hledáte ekologickou a zároveň cenově rozumnou formu vytápění, dejte šanci kotli nebo kamnům na pelety. Jsou ideální variantou pro domy na vesnicích, které můžou mít problém s dostupností plynové přípojky. Tyto kotle navíc aktuálně podporuje vláda dotacemi, protože jsme se stejně jako další evropské země zavázali snížit emise skleníkových plynů a přejít na ekologické zdroje energie. Pelety jsou vyrobeny z pilin, které by se normálně považovaly jako odpad po zpracování dřeva. V současné době se cena pelet pohybuje od 890 Kč za 100 kg. Pokud víme, že 1 kg stačí na 5 kWh (dle webu avydon.cz), tak cena za 1 kWh bude cca 1,60 Kč. Je to tedy pouze polovina ceny plynu, takže rozhodně ušetříte.

Chcete pomoci s výběrem peletového kotle? Zajímá vás, jak je kombinovat s dalšími zdroji energie? Zavolejte nám a společně vymyslíme ideální řešení! 

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články