Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Kotel a tepelné čerpadlo: ideální kombinace pro vytápění domu

Rolig CZ Rolig CZ 12.04.2023

Taky jste si před pár lety díky dotacím pořídili nový plynový kotel a teď si říkáte, že to nebyla úplně nejlepší investice? Máme pro vás dobrou zprávu! Není potřeba se kotle zbavovat, protože se dá velmi vhodně zkombinovat s tepelným čerpadlem. Jak to funguje?

Je vhodné tepelné čerpadlo vzduch-voda, nebo země-voda?

Pokud ještě přesně nevíte, jak tepelná čerpadla fungují, krátce vám je představíme.Tepelná čerpadla využívají přírodní zdroje energie (vodu, vzduch nebo půdu) a přeměňují je na teplo pro vytápění domu. Jsou ekonomická, realtivně snadno instalovatelná a účinná. Existují tři typy čerpadel: vzduch-voda, země-voda, vzduch-vzduch (ten se ale používá velmi výjimečně).

Tepelné čerpadlo vzduch-voda odebírá teplo z venkovního vzduchu a používá ho k vytápění bytu nebo domu. Skládá se buď ze dvou jednotek, ta vnější nasává vzduch, ta vnitřní zajišťuje ohřev vody, nebo z monobloku umístěného venku. Tento druh čerpadel je velmi vhodný pro menší domy, protože nevyžaduje velký prostor pro instalaci.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je tím efektivnější, čím vyšší je venkovní teplota vzduchu. V zimě, kdy teplota klesne pod – 5 °C, má tento typ čerpadla poměr příkonu a výkonu cca 1kW. Když tedy jsou teploty pod nulou, je dobré kombinovat ho s dalším zdrojem, například právě s plynovým nebo peletovým kotlem. Tato kombinace se hodí zejména pro starší domy, které nemusí být dokonale zateplené a ve kterých jsou klasické radiátory. Ty v zimě vyžadují teplotu otopné vody kolem 70 °C a tepelné čerpadlo na to nestačí.
Kotel se dá s tepelným čerpadlem propojit tak, aby se automaticky zapnul jen v případě, kdy je to ekonomicky výhodnější. Díky tomu dosáhnete úspor a zároveň máte stále ekologické vytápění domu.

Tepelná čerpadla země-voda odebírají teplo z půdy pomocí tzv. kolektorů. V zástavbě se doporučují instalovat kolektory vertikální, na větších pozemcích mohou být i horizontální (plošné). Tento druh čerpadel vyžaduje větší investici do instalace, ale zároveň nabízí vyšší účinnost a ekonomičnost v dlouhodobém horizontu. V zimě jeho efektivita neklesá, takže kombinovat ho s plynovým kotlem se nevyplatí. 

Tepelná čerpadla země-voda jsou vhodnější pro větší domy nebo domy v oblastech, kde jsou extrémní teplotní rozdíly.

Na pořízení peletového kotle využijte dotace

Jestliže nemáte v domě funkční plynový kotel, ale chtěli byste využít výhod kombinace vytápění kotlem a tepelným čerpadlem, doporučujeme pořídit peletový kotel. Ten totiž narozdíl od plynových kotlů patří mezi typy zdrojů podporovaných dotacemi. Více informací o výši dotace a způsobu, jak o ni žádat, najdete na webu Nová zelená úsporám.

Se samotným výběrem peletového kotle vám rádi poradíme, stačí si domluvit osobní schůzku.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články