Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Kotlíkové dotace i dotace na solární ohřev: jak je co nejlépe využít?

Rolig CZ Rolig CZ 22.06.2023

Máte doma starý kotel na uhlí? Jestli ano, měli byste zpozornět, protože od září 2024 už se nesmí používat. Pořád máte ale dost času na jeho výměnu a my vám poradíme, jak to vyřešit, aby vám to neudělalo moc velkou díru do rozpočtu. V současné době totiž běží a bude běžet řada dotací a podpůrných programů, které můžete využít k zafinancování výměny starých spotřebičů za nové.

Víte o nich, ale nejste si jistí, co vyplnit a zda se vás to týká? Přesně pro vás jsme připravili stručný přehled všech dotací, které můžete využít na pořízení nového kotle nebo solárních panelů na ohřev vody, včetně termínů a podmínek, které jsou s tím spojené.

Zákaz kotlů na pevná paliva: jak to je?

Už několik let se mluví o úplném zákazu kotlů na pevná fosilní paliva (uhlí). Zejména starší kotle jsou málo efektivní a navíc emisemi přispívají ke znečištění ovzduší. Státy Evropské unie se proto společně dohodly na ukončení jejich prodeje a používání a na pokutování těch, kteří neuskuteční výměnu včas.

Aktuální datum, od kdy zákaz platí, je 1. 9. 2024. Jedná se ale pouze o kotle 1. a 2. emisní třídy. Jestli  tam spadá i ten váš, jednoduše zjistíte na výrobním štítku kotle nebo v technické dokumentaci, která se ke kotlům dodává. Pokud jste kotel koupili až po roce 2014, bude mít minimálně emisní třídu 3. Na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy můžete použít tzv. kotlíkové dotace z programu Nová zelená úsporám.

Pomoc pro nízkopříjmové domácnosti a seniory

Pokud jste senior, který pobírá starobní nebo invalidní důchod, nebo patříte mezi nízkopříjmové domácnosti a pobíráte příspěvky na bydlení, můžete u krajského úřadu žádat o dotaci až ve výši  95 % celkové částky za nový kotel. Tato dotace se ale týká jen kotlů na biomasu a elektrických a plynových tepelných čerpadel, které budete používat jako hlavní zdroj tepla. Podpora platí na realizace uskutečněné od 1. 1. 2021.

Nová zelená úsporám – výhodnější a jednodušší žádosti od září 2023

Pokud do výše zmíněné skupiny nespadáte, můžete požádat o dotaci na výměnu nevyhovujících kotlů z programu Nová zelená úsporám. Výhodou této dotace je, že máte širší výběr podporovaných typů zdrojů. Jsou tam nejen kotle na biomasu, ale i tepelná čerpadla, kamna s teplovodním výměníkem s třídou energetické účinnosti min. A++ a  kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Podpora opět platí na realizace uskutečněné od 1. 1. 2021 a sice do výše
50 % nákladů.

Pokud chcete využít něco z programu NZÚ, máte na přípravu žádostí celé prázdniny. U kotlíkových dotací se příjem elektronických žádostí spouští už 26. června 2023. Oproti předchozím letům se zmírní nároky při administraci, k podání žádosti bude stačit bankovní identita.

Staré plynové kotle vyměňte za tepelné čerpadlo

Vlastníky starých plynových kotlů určitě potěší novinka platná od září 2023. Od té doby totiž můžete žádat o dotaci na výměnu kotlů starších 20 let za tepelné čerpadlo. Podmínkou pro získání dotace je mít aspoň částečně zateplený dům, který dosahuje minimálně úrovně D klasifikační třídy energetické náročnosti budov.

Ohřev vody, který vám ušetří peníze

Kromě výměny kotle můžete dotace z programu Nová zelená úsporám využít i na pořízení solárních kolektorů na ohřev vody. V podstatě tak získáte přísun teplé vody od jara do podzimu zdarma a ze zkušenosti uživatelů vyplývá, že tak ušetříte více jak 60 % ročních nákladů na ohřev teplé vody.

Navíc se o ohřev nemusíte vůbec starat, žádné dodávání paliva ani čištění. Solární kolektory stačí jednou za dva roky nechat zkontrolovat odborníkem.
Stejně jako u dotací na výměnu kotle, i dotace na pořízení solárního ohřevu vody jsou dvojího typu.

Pro seniory a nízkopříjmové skupiny vznikl program Nová zelená úsporám LIGHT. Už od května 2023 si díky němu můžete zažádat o příspěvek 90 000 Kč na pořízení termických systémů na ohřev vody a do budoucna ušetřit víc jak 10 000 Kč ročně. Výběr a instalaci solárních panelů musí provádět odborník, ale nemusíte se bát, že po vás bude chtít nějaké speciální informace, které budete muset zjišťovat. Všechno si předem připravíte s poradci z programu, kteří vás vším provedou. Na realizaci máte rok, ale finance můžete čerpat i na již běžící projekty (od září 2022).

Pokud se do této skupiny neřadíte, jsou finanční příspěvky o něco nižší. Zbytek je ale platný i pro vás. Dále máte také možnost získat bonus 10 000 Kč na kombinaci opatření (například kotel a solární ohřev vody, nebo kotel a zateplení).

Chcete pomoci s výběrem vhodného kotle? Potřebujete si ještě ujasnit, jak dotace správně využít? Kontaktujte nás a společně to vyřešíme!

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články