Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Ovlivní nařízení EU využívání kotlů, kamen a krbů?

Rolig CZ Rolig CZ 31.01.2023

Zaznamenali jste v loňském roce poplašné zprávy o zákazu topení dřevem? Můžeme vás uklidnit, rozhodně to není tak horké, jak to vypadá. Co přesně se tedy skrývá za debatami o využívání udržitelných zdrojů energie a nařízeními EU o přechodu na alternativní zdroje tepla?

Starý kotel musí pryč? Pomůžou vám dotace!

Hned na začátku je třeba říct, že veškeré současné zákazy a omezení ze strany EU se týkají jen kotlů. Už delší dobu se mluví o tom, že staré kotle na pevná paliva jsou málo efektivní a navíc přispívají ke znečišťování ovzduší. Proto se evropské státy rozhodly omezit a postupně zakázat jejich používání. Některá média si to ale špatně vyložila, takže jste se mohli dozvědět, že se chystá zákaz všech zařízení, kde se používají pevná paliva, od uhlí až po pelety.

Pokud tedy máte doma krb nebo kamna, můžete být v klidu. Majitelé kotlů, zvlášť těch starších, by ale měli zpozornět. Podle zákona o ochraně ovzduší se totiž od září 2024 smí používat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Kotle 1. a 2. emisní třídy musíte vyměnit, buď za jinou formu vytápění nebo za kotel vyšší emisní třídy. 

Na jejich pořízení můžete využít tzv. kotlíkovou dotaci nebo dotaci z programu Nová zelená úsporám. Nově taky vláda schválila program Modernizačního fondu HOUSEnerg, kde si můžete zažádat o příspěvek na zateplení domů, pořízení fotovoltaiky, tepelných čerpadel nebo kotlů na biomasu.

Pelety a dřevo – ekologický zdroj tepla?

Státy Evropské unie se zavázaly snižovat emise skleníkových plynů a urychlit přechod na ekologické zdroje energie, mezi které dřevo a pelety rozhodně patří. Jednak jde o obnovitelné zdroje, ale hlavně se na topení používá jen dřevo, které už se nedá jinak zpracovat. Pelety se  lisují z pilin, které vznikly na pilách jako odpad a dřevěná polínka jsou ze stromů nevhodných pro dřevozpracující průmysl.

S tím, jak šplhají ceny elektřiny a plynu nahoru, je spalování dřeva nebo pelet vlastně jednou z mála možností, jak si poměrně levně zatopit.

My vám doporučujeme zaměřit se na kotle a kamna na pelety. Pelety totiž mají vyšší výhřevnost, takže jich za sezónu spotřebujete míň a navíc se lépe skladují, než dřevo. Druhou výhodu je jejich jednoduchá obsluha a automatické dávkování paliva.

Smogová situace – nepřítel pohody u krbu

Jedinou výjimkou, kdy vám někdo může zakázat topit v krbu nebo v kamnech, je při smogových situacích ve větších městech. Vždy to ale záleží na rozhodnutí konkrétních radnic a nejde o zákaz plošný. Pokud je topení dřevem nebo peletami jediný způsob vytápění domu, určitě vás zmrznout nenechají. Jestli ale máte krb nebo kamna spíš kvůli atmosféře, budete to muset chvíli oželet.

 

Uklidnili jsme vás? Pokud ano a zvažujete si pořídit domů kotel na pelety, kamna nebo krbovou vložku, rádi vám poradíme.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články