Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Jak se liší krbová vložka s teplovodním výměníkem od jiných krbových vložek?

Rolig CZ Rolig CZ 22.04.2022

Rozhodli jste se pro instalaci krbové vložky a nejste si jistí, kterou si máte objednat? Podívejte se na náš souhrn a udělejte si v tom jasno!

Oheň v krbu: zdroj tepla a společník romantických večerů

Krbovou vložku můžete brát jako stylový doplněk interiéru i jako skutečný zdroj tepla. Pokud vám jde hlavně o romantickou atmosféru praskajících plamenů a vytápění místnosti je příjemný bonus, bude pro vás vhodná běžná krbová vložka bez výměníku. Velký výběr těchto krbových vložek, od rovných, přes rohové, oboustranné, třístěnné až po stylové kulaté (panoramatické) nebo průhledové najdete v našem e-shopu.

Další variantou je plynová krbová vložka, kde místo praskajících polen zajišťují teplo plynové hořáky. Extrémně jednoduchá na ovládání, okamžitě topíte a odpadá vám starost se sháněním paliva.

Tyto dva typy vložek se hodí pro občasné vytápění. Jestli ale chcete topit celou zimu, budete potřebovat krbovou vložku s teplovodním výměníkem.

Krbová vložka s teplovodním výměníkem: teplo pro celý dům

V případě krbové vložky s teplovodním výměníkem se předává teplo vodě. Výměník se napojuje na lokální topení a díky tomu pohodlně vytopíte celý dům.

Ke krbové vložce s teplovodním výměníkem můžete pořídit i akumulační nádrž, která vytváří zásobu teplé vody na pozdější dobu. Na vytvoření takové zásoby ale potřebujete topit ideálně celý den v kuse. Jde to například tehdy, když trávíte doma celý víkend a pravidelně přikládáte. V pondělí, když odjedete, tak se díky akumulační nádrži drží teplo v domě ještě další 1-3 dny (záleží na velikosti nádrže).

Krbové vložky s teplovodním výměníkem jsou ideální pro vytápění větších interiérů a nízkoenergetických domů. Cena je vyšší, ale během roku nebo dvou zjistíte, že za kvalitní výrobky s velmi ekonomickým provozem se vyplatí si připlatit.

Čím můžete v krbové vložce topit?

Pouze suchým suchým dřevem. Topení dřevem je velmi efektivní a výhřevnost dřeva je vysoká, zvlášť pokud budete používat tvrdé dřevo (dub, buk). Je sice dražší, než smrk nebo borovice, ale taky déle hoří, takže ve výsledku ho spotřebujete méně. Na podpal používejte třísky v kombinaci s podpalovačem. Pozor ale na správnou přípravu, neplánujeme mít doma táborák ani strážní oheň.

Pravidelná péče se vyplatí

Nezapomeňte výměník pravidelně čistit, ideální interval je jednou ročně po skončení topné sezóny. Při zanedbání péče se totiž zanese a bude méně účinný.

Výběr s odborníkem je nejlepší

Vybrat správnou krbovou vložku s teplovodním výměníkem není jen tak. Musíte totiž vzít v úvahu nejen to, jak ji efektivně propojit s lokálním topením, ale i jaký má  mít výkon, aby vytopila všechny potřebné obytné prostory. U teplovodní vložky se k výkonu uvádějí dva údaje – kolik tepla předá do vody a kolik do prostoru. Na toto zhodnocení vám rádi doporučíme naše odborníky, kteří vše spočítají a pomůžou vám vybrat tu nejlepší variantu.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články