Přes svátky máme zavřeno. Od 20. 12. 2024 do 5. 1. 2025 bude naše prodejna uzavřena.

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Jak se starat o krbová kamna nebo krb

Rolig CZ Rolig CZ 12.03.2021

Nemalá část lidí, kteří používají krbová kamna nebo krbovou vložku jako jeden z hlavních zdrojů tepla, zapomíná na údržbu spotřebiče. Často stačí velmi málo času, abyste životnost spotřebiče prodloužili i o celé roky. Sepisujeme proto pár základních úkonů, které byste měli dělat pravidelně. Předejte tak poškození spotřebiče, ale i bezpečnostním hrozbám.

Pravidelné čištění spalovací komory

Spalovací komora je srdce každých krbových kamen nebo krbové vložky. Pokud se o ni budete dobře starat, prodloužíte životnost spotřebiče o mnoho let. Díky tomu udržujete vysokou účinnost spalování paliva a šetříte nemalé prostředky za vytápění objektu.

Důkladně odstraňujte popel z komory

Ve spalovací komoře dochází k usazování popela. Nejde o ten, který propadne do popelníku a vy ho jednou za čas vyhodíte. Ale drobné části se usazují hlavně ve spárech mezi šamoty nebo mezi šamotem a ocelovou konstrukcí topeniště. Tyto spáry je nutné pravidelně čistit. Ideální způsob je použití vysavače na popel a všechny spáry důkladně vysát.

Pokud bychom spáry pravidelně nečistili, popel se bude postupně usazovat a „tuhnout“. Tím vyplní dilatační spáry a i při nepatrném rozpínání šamotu teplem může dojít k jeho prasknutí.

Interval: Vždy alespoň jednou ročně po skončení topné sezóny.

Popraskaný šamot u krbových kamen

Popraskaný šamot u krbových kamen

Čištění spalinové cesty vně kamen/krbu

Krom samotné komory prochází částečky popela a dehtu celou spalinovou cestou. Do té se počítá i část nad komorou, kde jsou umístěny deflektory spotřebiče. Ty je potřeba vyndat a opět je důkladně očistit a vysát popel v místě, kde jsou uloženy. Pokud to jde, je ideální spotřebič odpojit od kouřovodu a vysát i horní část kamen.

Pokud byste část kolem deflektorů nečistili, kvůli usazování popela může dojít k nefunkčnosti dilatačního prostoru a následně i k poškození deflektoru nebo k jeho úplnému prasknutí.

Stejnou péči byste měli věnovat vyčištění kouřovodů až do sopouchu komína. V kouřovodech se často usazuje dehet, který snižuje vniřní průměr kouřovodu a tím zvyšuje odpor při odvodu spalin (zanáší se podobně, jako kuřákovy cévy). To může způsobit menší tah komína a snížení schopnosti hoření ve spalovací komoře. To může mít za následek i zápach v místnosti. A to jak z důvodu, že se část kouře dostane do okolí, ale také zápachem samotného dehtu.

Interval: Vždy alespoň jednou ročně po skončení topné sezóny.

Kontrola těsnosti dvířek

Dvířka krbových kamen nebo krbové vložky jsou často utěsněny na dvou místech pomocí těsnící nehořlavé šnůry. Ta zajišťuje jak vytěsnění prostoru, aby se kouř nedostával do místnosti, tak slouží jako dilatační zóna. Jedna šnůra těsní prostor mezi dvířky a spalovací komorou. Druhá šnůra těsní prostor mezi sklem a dvířky. Kontrolu a případnou výměnu musíme tak provádět na obou dvou místech.

Vadná těsnící šnůra může způsobit několik problémů:

  1. Neposkytuje dostatečnou těsnost a připouští vzduch do spalovací komory. To znehodnocuje proces hoření a jeho efektivitu. Hlavně po stránce ekonomické, protože dřevo hoří příliš rychle.
  2. Pokud bude šnůra stará a vymačkaná, hrozí její příliš velká tuhost a tím snížení dilatačního prostoru. Tím může dojít k poškození skla při rozpínání teplem. Sklo často praskne.

TIP: Při čištění skla čistícím prostředkem dávejte pozor, aby čistič nestékal po skle právě do míst se šňůrou. Čističe obsahují látky, které způsobují tuhnutí těsnící šňůry.

Interval: Vždy před začátkem topné sezóny.

Popraskané sklo u krbových kamen

Popraskané sklo u krbových kamen

Prasknuté šamotové topeniště

Pokud šamotová část komory praskne, proveďte okamžitou výměnu. Nepodceňujte i malou prasklinku. Skrze prasklinku prochází větší teplo, které následně proudí až na ocelovou konstrukci spalovací komory. Ta není dimenzována na vysoké teploty a dlouhodobým vytápěním může dojít k trvalému poškození spotřebiče.

Interval: Okamžitá výměna

Krbová kamna nebo krbová vložka s výměníkem

Pokud jsou kamna nebo krbová vložka vybavena teplovodním výměníkem, je potřeba myslet i na jeho údržbu. Stejně, jako jsme popisovali část čištění komory od popela, stejným způsobem musíte provádět čištění částí kolem teplovodního výměníku. Popel a dehet jsou izolantem. Pokud čištění neprovádíte pravidelně, žebra výměníku se často zanesou a účinnost předávání tepla se snižuje. To způsobí ekonomický dopad na vaše vytápění. Pro ohřátí vody budete postupem času potřebovat více a více paliva.

Dbejte proto na pokyny výrobce a u čištění těchto typů kamen nebo krbu nekončete jen základní údržbou spalovací komory, ale myslete i na samotný teplovodní výměník.

Interval: Vždy alespoň jednou ročně po skončení topné sezóny.


Závěrem

Tyto výše popsané body nezaberou často ani 2 hodiny ročně. Díky tomu ale prodloužíte život krbových kamen i o řadu let. Stejně tak můžete předejít v některých případech i fatálnímu poškození spotřebiče, které může přijít pěkně draho. Někdy je totiž jediná možná oprava pouze výměna celého spotřebiče.

V ostatních případech pak často dochází k dopadům ekonomickým, kdy pálíte zbytečně více paliva, než byste skutečně potřebovali.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články