Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Existuje ideální způsob vytápění rodinného domu?

Rolig CZ Rolig CZ 21.02.2022

Je lepší doma topit v kamnech, nebo se poohlédnout po kvalitním tepelném čerpadle? Jak moc budu platit, když si nechám v obýváku elektrický přímotop? Jestli hledáte odpovědi na to, jak efektivně vytápět rodinný dům, podívejte se na náš souhrn. Ušetří vám to nejen peníze, ale i nervy při procházení internetových diskuzí, kde vám každý bude radit něco jiného.

Zvolte vhodný typ zdroje

Na trhu je hned několik možností, ze kterých si můžete vybrat. Bude to moderní elektrokotel, plynový kotel, kotel na tuhá paliva, nebo tepelné čerpadlo? Při rozhodování vám pomůže následující srovnání.

  • Elektrokotle – jsou malé a tiché, takže je můžete mít přímo v bytě, instalace je jednoduchá a náklady na pořízení nejsou moc vysoké. Hodí se spíš do menších prostor, ideálně do nízkoenergetických a pasivních domů. Pokud řešíte úniky tepla, mohlo by se vám topení elektrokotlem prodražit.

  • Plynové kotle – pořizovací cena je vyšší, hlavně v případě atmosférického kotle. U kondenzačního kotle počítejte s odvodem vody, která vzniká kondenzací. Za topnou sezónu zaplatíte míň, jak v případě elektrokotlů.

  • Kotle na tuhá paliva – oblíbené řešení ve starých domech, na výběr máte topení dřevem, briketami nebo peletami. Ve všech případech jde o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění domů. My doporučujeme kotle na pelety, protože pelety mají vyšší výhřevnost, není z nich tolik nepořádku a jsou víceméně bezobslužné.

  • Tepelná čerpadla – jsou v poslední době velmi často žádaná. Využívají energii z okolního prostředí, takže je vytápění o něco levnější než při instalaci elektrokotlů, a navíc jde o ekologický způsob získávání tepla. Jedinou nevýhodou jsou vyšší počáteční náklady a hlučnější provoz.

Radiátory a podlahové topení: super kombinace pro patrové domy

Radiátory jsou v současnosti ještě pořád nejrozšířenější variantou vytápění interiérů. Jsme na ně odmalička zvyklí a navíc nás jejich případná výměna finančně nezruinuje. Podlahové topení dost lidí vnímá jako luxus, který si nemůžou dovolit. Jak to ale je?

Rozdíl mezi radiátory a podlahovým topením je sice i v ceně, ale zejména v tom, jak fungují. Radiátor ohřívá vzduch hlavně v bezprostřední blízkosti, takže kousek od něj bychom nejraději seděli v tílku a kraťasech, ale na druhé straně místnosti už potřebujeme teplé ponožky. Navíc zabírá poměrně dost místa a nemůžete před něj nic umístit, jinak zabráníte šíření tepla.

Podlahové topení je pod celou plochou místnosti, takže se prostor ohřívá rovnoměrně. Představte si to tak, že třeba přijdete do kuchyně a celá podlaha je krásně vyhřátá. Na druhou stranu má podlahové topení určitou „setrvačnost“ a nereaguje tak rychle na to, když si termostat najednou přenastavíme na jinou teplotu.

Pro nízké přízemní rodinné domky je podlahové topení ideální řešení. Co ale u patrových? Tam si můžete dovolit kombinovat. V přízemí bude podlahové topení a nahoře radiátory s termoregulačními hlavicemi. Většina lidí se totiž častěji zdržuje v přízemí, kde by mělo být tepleji, zatímco v horním patře může být ložnice, kde vám stačí topit míň a nárazově.

Teplo domácího krbu schovejte do akumulační nádrže

Možná vás spíš než radiátory zlákala vidina praskajícího krbu nebo kamen. Místnost hezky vyhřeje a ještě navíc se na to dobře kouká. Ale i tohle řešení si musíte dobře rozmyslet, a to ne kvůli nějakým možným kvótám ohledně topení tuhými palivy, ale spíš kvůli způsobu rozvádění tepla po celém bytě nebo domě.

Krbová kamna nejefektivněji vytopí místnost, ve které stojí. Jenže když se přesunete do jiné místnosti, už tam bude chladněji, a to i když otevřete dveře, aby mohl teplý vzduch proudit. Vyřešit se to dá poměrně jednoduše, stačí si pořídit dostatečně výkonná kamna s výměníkem. Taková kamna dávají teplo místnosti, ve které se nacházejí, a zároveň energii předávají do vody, kterou lze teplo rozvádět do dalších místností nebo části budovy.

Ke kamnům si navíc můžete přikoupit taky akumulační nádrž, která při několikadenním intenzivním topení nastřádá teplou vodu i na dobu, kdy nemůžete přikládat do kamen. Počítejte ale s tím, že akumulační nádrž je dost velká. Zapojení kamen s výměníkem a akumulační nádrží tak, aby pasovalo s topením, není úplně jednoduché, takže to raději svěřte odborníkům.

Vytápění kamny je skvělé řešení nejen v případě, že se vám oheň doma prostě líbí, ale hlavně tehdy, pokud nemáte přípojku na plyn a elektřinu používat nechcete. Počítejte ale s tím, že se kolem bude trochu prášit a hlavně budete muset hlídat zásoby dřeva nebo pelet.

Jak vidíte, ideální způsob vytápění rodinného domu neexistuje. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje, a kolik peněz nebo práce okolo jste ochotní investovat. Pokud vás zajímá víc, podívejte se třeba na nabídku krbů našem e-shopu a vyberte si model, který se bude do vašich interiérů nejvíc hodit.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články