Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Zákaz krbů a kamen – jak je to doopravdy?

Rolig CZ Rolig CZ 30.05.2024

Zachytili jste v posledním roce na internetu nebo v televizi informaci, že už brzy bude zakázané topit v krbech a krbových kamnech? Pokud si děláte starosti, jak tento zdroj tepla nahradíte, a nebo vás straší možná pokuta, máme pro vás dobrou zprávu. Jde o špatnou interpretaci zpráv ze zahraničí a některých protiemisních opatření, která se v Česku budou zavádět. Jak to tedy doopravdy je a čím můžete vlastně topit? 

V Česku musíte vyměnit jen staré kotle

Největší změna, která nás od 1. 9. 2024 čeká, je zákaz používání kotlů na pevná fosilní paliva 1. a 2. emisní třídy. Ty mají nejméně efektivní spalování a jsou neekologické. Jejich výměna za novější model vám tak může v budoucnu ušetřit peníze za vytápění a navíc si na výměnu můžete požádat o dotaci. Když si pospíšíte, ještě to stihnete.  Pokud si nejste jistí, jak na to, rádi vám s žádostí i realizací pomůžeme. Radíme výměnu nepodcenit, protože opozdilcům hrozí od září za používání starého kotle pokuta od obecního úřadu až 50 000 Kč.

Pro krbová kamna a krbové vložky rozdělení do energetických tříd neplatí a žádná omezení jim v Česku zatím nehrozí. 

Krbová kamna

Přísnější opatření v EU

Je ovšem pravda, že v některých zemích EU jsou opatření přísnější. Například ve Skotsku už v novostavbách nesmí být otevřené krby a v Německu se postupně obměňují starší interiérová topidla na dřevo za novější. Právě tyto informace vedly k nesprávným závěrům, že se podobná opatření týkají i nás. 

Fandí EU topení dřevem? 

Další fámy, které bychom chtěli vyvrátit, se týkají zákazu topení dřevem. Vzhledem k tomu, že dřevo, štěpka a jiná pevná paliva jsou druhým nejčastějším zdrojem tepla českých domácností, těžko by se takové opatření realizovalo. 

Navíc EU topení dřevem podporuje, protože jde o používání obnovitelných zdrojů. Spalování ale musí proběhnout co nejvíc efektivně a ekologicky. Z toho důvodu vstoupilo už v roce 2015 v platnost Nařízení Komise 2015/1185 pro lokální topidla na tuhá paliva, kde se stanovují požadavky na ekodesign krbových kamen, krbových vložek i kotlů na pevná paliva. Nově vyrobená topidla tak musí splňovat emisní limity, určitou energetickou účinnost a nízkou spotřebu paliva. 

Krbová kamna

Vyberte si u nás vhodný model kamen nebo krbu!

I když máte zatím doma starší typ kotle, nemusíte panikařit. Dejte nám vědět a pomůžeme vám vybrat nový kus z našeho sortimentu. Najdete u nás kotle, krbová kamna a krbové vložky, které splňují všechny body z nařízení EU. Nemusíte se tedy bát, že byste je po pár letech museli měnit za ekologičtější model.

Pokud potřebujete poradit s výběrem kamen nebo jejich instalací, napište nám a domluvíme si konzultaci.  

 

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články