Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Výměna zdroje tepla bytových domů

Rolig CZ Rolig CZ 01.08.2023

Potřebujete vyměnit zdroj tepla pro bytový dům, který vlastníte nebo o který se staráte? Využijte dotací z programu Nová zelená úsporám. Příjem žádostí startuje v září 2023 a můžete se přihlásit nejen s úplně novým projektem, ale i s již běžícím. Jaké jsou podmínky?

Kdo může žádat

Tento typ dotací můžou využít čtyři skupiny vlastníků, a to konkrétně: bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ), obecní majitelé a další vlastníci z veřejného sektoru a poslední skupinu tvoří jiné fyzické a právnické osoby.  Nově mohou o výměnu topidla na pevná paliva žádat i vlastníci bytových jednotek samostatně. Dotace platí pro cihlové i panelové domy.

Na co přesně dotace využít?

O finanční podporu můžete požádat, pokud chcete vyměnit kotel na pevná fosilní paliva 1. a 2. třídy. Tady si ale dejte pozor na termíny, tyto kotle nesmí být od 1. září 2024 v provozu a žádost musíte stihnout podat předtím.

Mezi další zdroje, které můžete vyměnit, patří kotle na topné oleje a lokální topidla na pevná paliva. Pokud topíte elektřinou nebo vlastníte plynový kotel starší 20 let, nabízí se finanční příspěvek za pořízení tepelného čerpadla. Podmínkou pro získání této dotace je dům, který dosahuje minimálně úrovně D klasifikační třídy energetické náročnosti budov.
Centrální zdroj tepla nemůžete vyměnit za více dílčích zdrojů (například pro jednotlivé bytové jednotky).

Jak vysoký příspěvek můžete získat?

Výsledná výše dotace závisí na typu zdroje a počtu bytových jednotek napojených na zdroj.

  • Kotel na biomasu vč. akumulační nádrže / se samočinnou dodávkou paliva – 35 000 Kč / b. j.
  • Lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva s teplovodním výměníkem – 35 000 Kč / b. j.
  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění – 25 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo vzduch-voda/ s přípravou teplé vody – 40 000/50 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo země-voda s plošným kolektorem/ s přípravou teplé vody – 50 000/60 000 Kč
  • Napojení na soustavu zásobování teplem – 15 000 Kč / b. j.
  • Kombinovaná výroba elektřiny a tepla – 35 000 / b. j.

Pokud předchozí podpořená výměna proběhla po 1. lednu 2009, nebo jste využili některé výzvy od kraje či MŽP nebo kotlíkovou dotaci, další dotaci už dostat nemůžete.

Celý proces žádostí probíhá online. O dotace můžete žádat před zahájením, v průběhu i po dokončení prací.

 

Žádáte poprvé a hodil by se vám někdo, kdo vás provede celým procesem? Nebo chcete žádostem věnovat minimum času a oceníte, když vám někdo vše připraví? Dejte nám vědět, rádi vám pomůžeme. 

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články