Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Proč přejít z plynového kotle na topení biomasou?

Rolig CZ Rolig CZ 20.06.2022

Ukončení používání zemního plynu pro vytápění domácností se plánuje už delší dobu a původně mělo jít o dost pozvolnou změnu. Ve světle současných událostí ale může k této změně dojít do konce roku 2030, aspoň tak to předpokládá Evropská komise. 

Možná ale nebudeme potřebovat žádná speciální nařízení z EU a k odstavení plynových kotlů dojde z ekonomických důvodů. Už teď cena plynu roste velmi rychle a hlavně nikdo neví, jak to bude se zásobováním za pár měsíců. Ceny elektřiny jsou vysoké už delší dobu, takže ani elektrokotle a tepelná čerpadla nejsou nejekonomičtější řešení pro vytápění domácností. 

Připravte se na změny už teď. Máme pro vás pár doporučení, která vám můžou ušetřit spoustu peněz jak v letošním roce, tak i v těch dalších. 

Topení dřevem a peletou – levné a jednoduché 

Dá se říct, že se při vytápění bydlení vracíme do minulosti. Topení uhlím asi už na pořadu dne nebude, ale topení dřevem je v současnosti čím dál tím víc populární. Loni byla cena palivového dříví nízká kvůli kůrovcové kalamitě a nutnosti rychle vytěžit velké plochy lesa, kdy navíc byla velká část dřeva použitelná právě jen na spálení. 

V současnosti jdou ceny dřeva nahoru, ale pořád se jedná o nejlevnější surovinu. I kamna na dřevo nejsou drahá a navíc dodávají bydlení atmosféru. Někomu ale může vadit nutnost pravidelného přikládání ručně a taky nepořádek okolo kamen. 

Mnoho lidí proto v posledních letech přešlo na topení peletami. Pelety se vyrábí z odpadu, který vzniká v dřevozpracujcím průmyslu, takže jde také o velmi ekologické palivo. Oproti dřevu má ale mnohem větší účinnost. Cena pelet v poslední době mírně roste, protože se projevuje zákaz exportu tohoto materiálu z Ruska, Běloruska a dovoz z Ukrajiny je v současné době komplikovaný. Tento efekt ale nebude trvat dlouho a dodávky se časem obnoví. Už teď jde o jednu z nejlevnějších variant vytápění. Když si v nejbližší době pořídíte kotel nebo kamna na pelety, investice se vám velmi rychle vrátí. 

Proč si vybrat právě kotel na pelety?

  • automatické zapalování – zdroj se sám zapne, nemusíte chystat třísky ani jiné podpalovače
  • možnost naprogramovat provoz na celý týden
  • jednoduchá obsluha – jednou za čas pelety dosypete do zásobníku a do kamen se pak už vše dávkuje samo
  • čistý provoz – skladování pelet v pytlích, žádné řezání, přenášení a piliny v domě
  • je to ekologický a dotačně podporovaný zdroj s vysokou účinností

Na druhou stranu jsou ale peletové kotle i kamna závislá na elektřině a o něco dražší, jak kotle a kamna na dřevo.  

Výhled do budoucna – kombinovaný systém od Roligu 

Víme, že vybrat si ten správný způsob vytápění  je pro naše zákazníky v současné době obtížné. Topení plynem znamená být závislý na dodávkách ze zahraničí, u ostatních surovin prudce roste cena. 

Tyto problémy může vyřešit set, který kombinuje peletový kotel, tepelné čerpadlo a solární panely na ohřev vody. Podle počasí si pak přepnete na zdroj, který zrovna bude nejvýhodnější. Ušetříte peníze a navíc můžete mít dobrý pocit z toho, že jednáte ekologicky. 

Pokud ale zatím nechcete zkoušet kombinovaný systém vytápění, můžete si u nás vybrat kamna na pelety, které teď doporučujeme jako nejvýhodnější řešení pro vytápění bydlení.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články