Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Jak přistavět komín: zevnitř či zvenku stavby?

Rolig CZ Rolig CZ 28.11.2022

Počet lidí, kteří se rozhodli pořídit si domů nový kotel, krb nebo krbová kamna, v současné době rychle roste. Patříte k nim i vy? Jestli ano, čeká vás pravděpodobně i přístavba komína. Máte obavy, že umístit komín do hotové stavby je komplikované? Přečtěte si naše rady a budete mít jasno, na co se připravit.

Kam komín umístit? Poraďte se s odborníkem!

Při přístavbě komínu máte dvě možnosti umístění. První variantou je komín, který prochází skrz dům. To je ideální řešení, pokud se chystáte vytápět interiér horkovzdušnými kamny umístěnými “uprostřed domu”. Někomu ale může vadit, že komín ubírá vnitřní prostor domu a nejde ho postavit kdekoliv, ale pouze tak, aby ústil co nejblíže hřebenu šikmých střech.

Druhá možnost je mít komín na obvodové stěně domu. Tady musíte myslet na řádné přikotvení a taky na ochranu tělesa před povětrnostními vlivy. Výhodou tohoto umístění je jednak rychlejší realizace, a také fakt že se většina stavebních prací odehrává venku mimo dům, takže se nemusíte bát nepořádku. Přesné umístění komína by v obou případech měl určit odborník, ideálně statik nebo projektant. Nesmí se totiž zasáhnout do nosných zdí.

Bezpečnost především

Kromě posouzení statiky budete odborníka potřebovat i na výpočet bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Důležité je také použití parotěsných prostupů hořlavou konstrukcí (stropy, střecha), kde se těleso komína odděluje od okolí izolačními materiály, jako je třeba pěnosklo nebo sada VermiS. Tyto systémy lze použít např. i do dřevostaveb, protože mají vysoké izolační vlastnosti.

Třísložkový nebo nerezový komín? Který je lepší?

Třísložkové komíny mají uvnitř keramickou vložku, pak následuje tepelná izolace a vnější vrstvu tvoří keramické komínové tvarovky. Výhoda je, že jde o komíny univerzální, určené pro odvod spalin spotřebičů na pevná, kapalná i plynná paliva. Tuto variantu doporučujeme, pokud budete stavět komín v interiéru.

Pokud chcete komín venku, ideálním řešením jsou komíny s kovovou komínovou vložkou. Snadno se montují a nevyžadují stavbu základové desky. Zabírají také menší prostor.

 

Chcete si být jistí, že přístavba komína proběhne tak, jak má? A že váš nový komín bude nejen funkční, efektivní, ale i bezpečný? Ozvěte se nám a naši specialisté vše zkontrolují a poradí vám. 

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články