Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Jak udělat externí přívod vzduchu ke kamnům a krbovým vložkám?

Rolig CZ Rolig CZ 07.11.2022

Plánujete si domů pořídit kamna, krbovou vložku nebo krb a zjistili jste, že bude potřeba zařídit i externí přívod vzduchu? Možná vám to na začátek přijde nelogické, protože dřív se nic takového neřešilo, kamna měla jen kouřovod a občas se v místnosti vyvětralo. Proč je tedy dnes potřeba speciální přívod vzduchu a jak ho realizovat?

Externí přívod vzduchu – náhrada nechtěné mikroventilace

Starší domy, kde jsou ještě dřevěná okna, nebo není udělané zateplení, mají sice velké tepelné ztráty, to ale znamená, že vlastně pořád lehce větrají. U novostaveb, které jsou většinou řešené jako pasivní nebo aspoň nízkoenergetické domy, k těmto únikům nedochází, ale na druhou stranu to znamená, že jediný čerstvý vzduch se do místností dostává řízeným větráním(s rekuperací), nebo „neřízeným“ větráním a tím dochází ke ztrátě tepla (což je ekonomicky nevýhodné).

Co to znamená pro topení kamny nebo krbovou mřížkou?

Při topení v kamnech nebo v krbu je potřeba, aby se dovnitř k ohni pořád dostával vzduch, jinak se vám sálající a praskající polínka změní v přidušené a jen lehce doutnající. Kamna si vzduch můžou brát přímo z místnosti, ale pokud se do ní nový dostává jen řízenou ventilací, jak to je u moderních staveb, v pokoji bude brzo těžký, vydýchaný vzduch. nebude dát dýchat. Navíc kamna bez přívodu vzduchu více dehtují, špiní se sklo a může dojít až k situaci, kde se kouř bude dostávat do místnosti. Samozřejmě můžete pravidelně větrat, ale kdo by chtěl v zimě přicházet o teplo? Právě tady přichází na řadu externí přívod vzduchu.

Kam externí přívod umístit?

Nejjednodušší je počítat s touto variantou už při stavbě domu. V tom případě můžete přívodní potrubí umístit rovnou do podlahy. Před položením krytin se do podlahy vyseká drážk a do té se dá přívod vzduchu. Ten se izoluje a pak se na něj pokládá podlaha. Druhá varianta je vést ho pod podlahou. V obou případech pak je vyústění venku,

Většina standardních kamen má průměr přívodu vzduchu o velikosti 125mm s maximální délkou 1,5m. Pokud by bylo potřeba větší vzdálenosti, počítejte s tím, že se musí průměr přívodu vzduchu zvětšit. Raději vždy doporučujeme konzultaci s odborníkem, než případný přívod vzduchu nevratně zabudujete do podlahy.

Další možnost je přívod externího vzduchu. Ten se přivádí trubkou umístěnou vedle komína, která je zazděná tak, že není vidět. Trubka vede na střechu a je zakončená malou stříškou ala odvětrávání na toaletě.

Chodba, půda nebo sklep – ideální zdroj čerstvého vzduchu

Pokud kamna plánujete do už zařízeného bytu, ať už v novostavbě, nebo třeba při rekonstrukci, budete muset sáhnout k alternativnímu řešení. Pořád to ale neznamená rozkopat celou podlahu, možná vám bude stačit jen protáhnout trubku do jiné místnosti. Ideální pro to jsou prostory, kde nebýváte dlouhou, jako je třeba chodba nebo technická místnost. Můžete využít i sklep nebo půdu. Pozor ale na délku trubky. V případě, že vede například ze sklepa, potřebujete délku dostatečnou na to, aby se studený vzduch cestou do kamen trochu ohřál a teplotní rozdíl nebyl tak velký. Jinak hrozí srážení vlhkosti.

 

Chcete poradit, jak realizovat externí přívod vzduchu právě u vás? Kontaktujte nás!

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články