Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Nová technologie tepelných čerpadel – invertorová čerpadla

Rolig CZ Rolig CZ 03.03.2023

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla na vytápění domu? V dnešní době je to více než logický krok, protože cena plynu poměrně dost narostla a navíc nevíme, jak to bude v budoucnosti se zásobami.

Tepelná čerpadla nejsou závislá na surovinách “zvenku”, ale  získávají teplo ze vzduchu, vody nebo země.  Fungují na podobném principu, jako chladnička. Ta odebírá teplo potravinám a dodává ho ven do místnosti. Tepelná čerpadla získávají teplo z okolního prostředí a převádí ho na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev teplé vody nebo vzduchu v interiérech.

Na trhu se můžete setkat se třemi druhy tepelných čerpadel, a to:

  • vzduch/voda nebo vzduch/vzduch (teplo z venkovního vzduchu se přenáší buď do vody, která slouží k vytápění, nebo přímo do vzduchu v místnosti)
  • země/voda (teplo ze země, nejčastěji z vrtu, se přenáší do vody určené k vytápění )
  • voda/voda (teplo z vody, nejčastěji ze studny, slouží k ohřívání vody určené k vytápění)

Pokud budete pořizovat nové tepelné čerpadlo, kromě výběru z výše zmíněných druhů se musíte rozhodnout i o tom, jestli chcete čerpadlo tzv. start/stop, nebo invertorové. Jaký je v nich rozdíl a v čem jsou jejich výhody?

Invertorové čerpadlo – účinnější, start/stop čerpadlo jednodušší

Původní technologie tepelných čerpadel je právě start-stop systém. Znamená to, že si nastavíme teplotu, na kterou chceme například ohřát vodu v topení. V tu chvíli kompresor běží na 100 %. Jakmile se teploty dosáhne, kompresor se vypne a sepne znova až při ochlazení vody o několik stupňů.

Invertorová čerpadla využívají technologii měniče frekvence k regulaci výkonu motoru. Invertor (frekvenční měnič) umožňuje jednotce automaticky upravit frekvenci (otáčky) kompresoru v závislosti na tom, jak moc je potřeba ohřát vodu v topení. Kompresor se tedy tak často nespíná. Obecně se dá říct, že invertorová čerpadla jsou účinnější a mohou snížit vaše náklady na energii. Mají i tišší provoz, než čerpadla se start-stop systémem. Díky zabudované internmí komunikaci se dají velmi dobře zapojit do systému chytré domácnosti a můžete je tak ovládat odkudkoliv. Na druhou stranu obsahují výrazně více elektronických komponentů, takže se zvyšuje riziko poruchy a servis bývá dražší.

 

Pokud hledáte invertorové čerpadlo pro vytápění, klimatizaci nebo vodovodní systém, můžeme vám pomoci. Stačí nám napsat e-mail nebo zavolat.

 

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články