Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Dotace na zateplení bytových domů

Rolig CZ Rolig CZ 31.07.2023

Potřebujete zateplit bytový dům? Řešíte nejen realizaci, ale i komplikace způsobené neochotou některých nájemníků podílet se na platbách? Využijte na financování dotace z programu Nová zelená úsporám. Příjem žádostí začíná v září 2023 a můžete se přihlásit nejen s úplně novým projektem, ale i s už běžícím, pokud jste ho začali po 1. lednu 2021.

Kdo může žádat?

Tento typ dotací můžou využít tři skupiny vlastníků bytových domů, a to konkrétně: bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ), obecní majitelé a další vlastníci z veřejného sektoru a poslední skupinu tvoří jiné fyzické a právnické osoby.  Dotace platí pro cihlové i panelové domy.

Bytová družstva a SVJ

Bytová družstva a SVJ mají možnost požádat o bonus ve výši až 150 000 Kč za každou nízkopříjmovou domácnost. Tím se dají vyřešit situace v bytových domech, kde žijí senioři, lidé se třetím stupněm invalidity a rodiny pobírající příspěvek na bydlení, kteří často nemůžou dát víc peněz do fondu oprav a kvůli tomu renovace neschválí. Bonus může  družstvo (nebo SVJ) použít na doplatek do fondu oprav a tím se zvýší šance na dohodu mezi vlastníky.

Bytové domy ve vlastnictví obcí

Pro obce se výše dotace zvedla až na 75 % vynaložených nákladů. Obce stejně jako ostatní žadatelé nebudou muset předkládat účetní doklady.

Bytové domy ve vlastnictví fyzických a právnických osob

Pro fyzické a právnické osoby se zjednoduší administrace žádosti, k doložení realizace už nebudou muset dokládat faktury (platí i pro ostatní žadatele). Zvýhodněné budou celkové rekonstrukce i jednotkové dotace u komplexního zateplení.

Na co přesně dotace využít?

V rámci projektu zateplení si můžete vybrat, jestli chcete jen dílčí, základní, anebo komplexní řešení; ve zkratce, jestli se opatření bude týkat obvodových zdí, nebo budete zateplovat i střechu, stropy nebo podlahy.

Pokud někteří majitelé spadající do skupiny s nízkými příjmy a nebudou mít finance na výměnu oken, mohou využít program Nová zelená úsporám Light a požádat si o dotaci až 12 tisíc korun na výměnu každého okna.

Novinka v žádostech – vzorník barev

Nově si při žádosti o zateplení vybíráte i odstín fasády z předem schváleného vzorníku, který navrhla Česká komora architektů. Cílem tohoto opatření je zvýšit estetiku měst a obcí a sjednotit jejich vizáž.

Celý proces žádostí probíhá online. O dotace můžete žádat před zahájením, v průběhu i po dokončení prací. Dotace se dají čerpat i zálohově.

Žádáte poprvé a hodil by se vám někdo, kdo vás provede celým procesem včetně realizace zateplení? Nebo chcete žádostem věnovat minimum času a oceníte, když vám někdo vše připraví? Dejte nám vědět, rádi vám pomůžeme.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články