Dne 1.5. a 8.5.2024 bude naše provozovna uzavřena z důvodu svátních svátků. Vaše dotazy a požadavky můžete směřovat na obchod@rolig.cz. Děkujeme za pochopení.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Dotace na fotovoltaiku

Rolig CZ Rolig CZ 31.07.2023

Láká vás mít elektrickou energii “zadarmo” jen díky tomu, že vám na dům svítí slunce? Být energeticky nezávislí a ještě šetřit životní prostředí? V tom případě je pro vás ideální řešení instalace fotovoltaického systému na dům. Jestli jsou na vás vstupní investice příliš vysoké, využijte dotací z programu Nová zelená úsporám. Příjem nových žádostí startuje v září 2023. Jaké jsou podmínky?

Kdo může žádat

Dotace na fotovoltaiku v podprogramu Nová zelená úsporám mohou využít vlastníci rodinných i bytových domů, kteří chtějí fotovoltaický systém využít primárně pro výrobu energie pro daný objekt. Pro každou skupinu platí trochu jiné podmínky.

RODINNÉ DOMY

Dotace na fotovoltaiku se týkají vlastníků rodinných domů i domů v tzv. “řadovkách”. Jako vlastníci se počítají i lidé, kteří aktuálně splácí hypotéku. O tento typ dotací mohou požádat také příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.

PODMÍNKY

Finanční příspěvek na pořízení fotovoltaiky získáte pouze tehdy, pokud jako hlavní zdroj vytápění a ohřevu teplé vody využíváte tepelné čerpadlo a pokud je součástí systému akumulační nádrž o objemu alespoň 400 l. Podporu můžete čerpat pouze na pořízení nového fotovoltaické systému, ne na doplnění nebo opravu stávajícího.

Myslete i na vhodné umístění fotovoltaiky. Systém musí být nainstalovaný buď přímo na rodinném domě, na doplňkové stavbě nebo jiné speciální konstrukci a nesmí omezovat růst okolní vegetace a její údržbu. Instalaci může provést jen proškolený odborník.

Podporu na fotovoltaiku nelze poskytnout, pokud už jste dříve čerpali dotace na výměnu zdroje energie. Výjimku tvoří dotace na tepelné čerpadlo, které se dá s fotovoltaikou kombinovat.

Jak vysoký příspěvek můžete získat?

Na jeden rodinný dům můžete získat příspěvek až 200 000 Kč. Konkrétní částka se určuje jako součet jednotkových výší podpory za jednotlivé části systému:

  • Základní instalace o výkonu 2 kWp – 60 000 Kč
  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla100 000 Kč
  • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
  • Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia – 10 000 Kč

BYTOVÉ DOMY

Tento typ dotací můžou využít tři skupiny vlastníků bytových domů, a to konkrétně: bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ), obce a další vlastníci z veřejného sektoru a poslední skupinu tvoří jiné fyzické a právnické osoby.  Dotace platí pro cihlové i panelové domy.

PODMÍNKY

Podporu můžete čerpat pouze na pořízení nového fotovoltaické systému, ne na doplnění nebo opravu stávajícího.

Elektrická energie vyrobená fotovoltaickým systémem slouží jak pro bytové jednotky, tak i pro společné prostory, včetně případného ohřevu teplé vody a pro dobíjení elektrických vozidel uživatelů domu. Nelze ji použít výhradně pro komerčně využívané části domu.

Jedním z důležitých aspektů je také volba vhodného umístění systému. Ten musí být nainstalovaný buď přímo na bytovém domě, na doplňkové stavbě nebo jiné speciální konstrukci a nesmí omezovat růst okolní vegetace a její údržbu. Instalaci může provést jen proškolený odborník.

Jak vysoký příspěvek můžete získat?

Výše dotace se stanovuje za každý kWp instalovaného výkonu, za každou kWh elektrického akumulačního systému a za každý připojený byt. 

  • Za 1 kWp instalovaného výkonu – 15 000 Kč
  • Za 1 kWh elektrického akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia – 10 000 Kč
  • Za připojenou bytovou jednotku k FV systému – 10 000 Kč

Celý proces žádostí probíhá online. O dotace můžete žádat před zahájením, v průběhu i po dokončení prací.

Žádáte poprvé a hodil by se vám někdo, kdo vás provede celým procesem? Nebo chcete žádostem věnovat minimum času a oceníte, když vám někdo vše připraví? Dejte nám vědět, rádi vám pomůžeme. 

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články