Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Co byste měli vědět, když vás čeká stavba nebo rekonstrukce komína

Rolig CZ Rolig CZ 25.03.2022

Čeká vás rekonstrukce domu a zjistili jste, že budete potřebovat i nový komín? Nebo právě řešíte tuto situaci při realizaci novostavby? Jestli je to pro vás něco úplně nového a nevíte, na co si dát pozor, neztrácejte čas hledáním informací v internetových diskuzích a přečtěte si, co radí naši specialisté. Přehledně, stručně a hlavně na základě dlouholetých zkušeností se stavbou i renovací komínů.

Tradiční zděný komín nebo moderní třísložkový?

Když se podíváte do starých, ještě nezrekonstruovaných komínů, zjistíte, že je to jen dutina obestavěná pálenými cihlami, omítnutými uvnitř (a někdy i zvenku). Takovéto jednovrstevné zděné komíny už se dnes nepoužívají, protože v kombinaci s moderními spotřebiči s vyšší účinností docházelo často ke kondenzaci ve spalinách.

Místo nich nastoupily tzv. třísložkové komíny. V podstatě jde o “stavebnici” z několika prvků. Vnější vrstvu tvoří speciální komínové tvarovky, které se dávají vždy dvě k sobě. Následuje tepelná izolace, která odděluje vnitřní těleso od vnějších vlivů, zabraňuje vzniku tepelných mostů a zároveň umožňuje roztažení jednotlivých komponent. Úplně uprostřed je šamotová komínová vložka, která je schopná odolávat vysokým teplotám.

Kromě samotného materiálu je důležité i to, aby byl komín správně dimenzovaný. Setkali jste se s názorem, že je lepší udělat komín větší? Při moc velkém průměru ale nemusí být jeho provoz efektivní. Jak tedy vypočítat správné rozměry? S tím vám rádi pomohou naši specialisté. Často totiž společně zjistíme, že bude úplně stačit menší komín a vy ušetříte nejen místo, ale i peníze.

Kudy komín povede? Bude to bezpečné?

Možná vás to ze začátku nenapadne, ale opravdu není jedno, kudy komín povede. Předpokládejme, že na něj budete chtít napojit kamna. Ty nemůžou stát blízko hořlavých materiálů (např. dveře, okna, atd.), takže když bude komín v místě, kde se tomu nedá vyhnout, čeká vás složité napojování kouřovodu. A to většinou není ani praktické, ani estetické.

Z podobných důvodů by komín neměl vést ani kolem trámů.

Pohlídejte si také, kde budou servisní dvířka. Rozhodně se vyhněte umístění pod “sopouchem”, protože tam budou stát kamna a přes ně servisní úkony neuděláte.

Na co si dát pozor při rekonstrukci komína

Jak už jsme uvedli výše, u starých staveb se většinou potkáte s jednovrstevným komínem, který bude potřeba vyvložkovat. Dost často ale nejde o jednoduchý úkon, v komíně může být místy uvolněná malta nebo poškozená cihla a to všechno je potřeba opravit. Někdy je komín moc úzký a před instalací vložky se musí vyfrézovat. Zhodnocení stavu starého komína určitě nechte na odborníkovi. Zkušený kominík vám přesně řekne, jaký postup zvolit a na co si dát pozor.

Chcete mít při stavbě nebo rekonstrukci komína jistotu, že všechno proběhne, jak má a že váš nový komín bude nejen funkční, efektivní, ale i bezpečný? Ozvěte se nám a naši specialisté s vámi projdou vše, co bude třeba.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články