Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Sálavá krbová kamna – Zdravé a efektivní vytápění menšího prostoru

Rolig CZ Rolig CZ 31.03.2020

Sálavá kamna jsou vhodným typem pro lokální vytápění. Nejlépe vytopí jednu samostatnou místnost, protože teplo z kamen není schopné doputovat do dalších částí domu. Je to proto, že teplo je předáváno sáláním, které je podobné slunečnímu záření. A ani slunce za roh nesvítí.

Všechny věci v okolí kamen jsou pomocí sálavého tepla ohřívány, jak byste možná čekali. Už to ale neplatí pro vzduch, který by teplo dovedl do dalších místností. Výhodou těchto kamen je rovnoměrné ohřátí místnosti na konstantní teplotu od podlahy ke stropu (u sálavých kamen nedochází k vrstvení tepelných zón).

Extrémně důležitý je u těchto kamen správný výpočet potřebného výkonu (dimenzování). V případě, že dojde k přetopení místnosti, teplo se velmi složitě větrá. Jak už jsme zmínili výše, nejde totiž o ohřátý vzduch, který se dá při otevření okna vyměnit za studený, ale je třeba počkat, až vychladnou všechny věci v místnosti, a to včetně zdiva.

Neocenitelné výhody sálavých kamen

  • Bezprašný provoz – Protože sálavá kamna neohřívají vzduch, nedochází tak ani k jeho víření a šíření prachu.
  • Dlouhá setrvačnost provozu – Samotná kamna fungují jako akumulační prvek a postupně tak předávají teplo do místnosti i po vyhasnutí topeniště.
  • Efektivnější využití vyrobeného tepla – Vyprodukované teplo je ukládáno i do akumulačních prvků a díky tomu vydrží delší dobu.
  • Zdravé sálavé teplo – Kamna předávají teplo formou “záření” podobně jako je tomu u záření ze Slunce nebo jako v případě infrapanelů.
  • Vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy – Díky akumulačním prvkům je možné vyrobenou energie rozložit dle potřeby konkrétního domu.

Co vás naopak u sálavých kamen nepotěší

  • Váha krbových kamen – Vyšší hmotnost kamen (od cca 200 kg výše) způsobuje nutnost kvalitního základu nebo vyztužení podlahy. Zároveň nepočítejte s tím, že je  budete jen tak přesouvat.
  • Pouze lokální vytápění – Kamna jsou schopna sálavou technikou ohřát pouze věci v jejich viditelnosti a vzdálenosti. Nehodí se proto pro vytápění větších nebo členitějších prostor.

Nejčastěji dostupná sálavá kamna

Na trhu je možné zakoupit volně stojící sálavá kamna od řady výrobců. Taková kamna jsou dodatečně vybavena sadou akumulačních prvků. Akumulační materiál se využívá zároveň i na plášť sálavých kamen. Jedná se nejčastěji o kámen nebo kachle.

Můžete také zvolit stavěná akumulační kamna. V tomto případě už je ale zapotřebí velký předpoklad odborné způsobilosti. Jedná se o opravdu o velmi složitý koncept, který je nutné odborně zhodnotit a provést. Stavěná kamna rozhodně doporučujeme realizovat pouze s odborníkem.

Doporučení na závěr

V současnosti jsou, podle nás, sálavá kamna tím nejlepším typem topeniště, který je možné získat. Sálavé teplo je prokazatelně zdravé. Stejně tak dlouhá doba předávání tepla do okolí může být velkou výhodou při nemožnosti pravidelně v kamnech přikládat (dlouhé večery nebo pracovní dny).

Myslete však důkladně na výpočet potřebného výkonu kamen. V případě předimenzování výkonu budete spíše tato kamna nenávidět, protože vám bude v místnosti neustále teplo.

A protože se kromě tradičních vzorů kachle vyrábějí i v moderním velkoformátovém provedení, vybrali jsme pro vás pár příkladů, na kterých je vidět, že se hodí i do moderních domácností.

Jak vypadají moderní sálavá kamna?

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články