Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.  

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Máte starší dům? Nečekejte s jeho zateplením!

Rolig CZ Rolig CZ 22.04.2024

Uvažujete o zateplení vašeho domu? Začněte s realizací už letos! Ať už máte rodinný dům nebo předsedáte SVJ bytového domu, právě teď můžete na zateplení využít i dotace a nechat si proplatit až 50 % z celkové částky. 

Kromě toho, že ušetříte za realizaci, přestanete konečně platit za teplo, které ani nevyužijete. Navíc nebudete muset v roce 2029 narychlo shánět firmu, která vám zateplení a rekonstrukci provede. Proč právě v roce 2029? Evropský parlament totiž v březnu 2023 schválil Směrnici o energetické náročnosti budov a rok 2029 je pro ni stěžejní. 

Směrnice EU stanovuje následující termíny:

Podle tohoto nařízení budou do roku 2030 muset všechny domy v EU, tedy i v České republice, spadat přinejmenším do energetické třídy E a do roku 2033 do třídy D. U novostaveb se pak počítá s tím, že budou bezemisní. 

Od roku 2025 se navíc přestanou dotovat fosilní paliva v budovách a od roku 2040 by se v žádných budovách neměly používat kotle na spalování fosilních paliv.

Povinnost nebo cesta k lepšímu bydlení? 

I když vám to může připadat jako další byrokratické rozhodnutí, snížení energetické náročnosti nemovitosti vám pomůže. 

Zateplení rodinného nebo bytového domu má totiž hned několik výhod. 

  • ušetříte na platbách za energie přestane vám utíkat teplo špatně izolovanými zdmi
  • v létě bude v bytě příjemněji – izolace funguje jako tlusté zdi starých domů, udrží uvnitř nižší teplotu
  • míň hluku – izolace tlumí zvuky, což ocení hlavně majitelé bytů na rušnějších ulicích
  • zvýšíte cenu nemovitosti – zvýší se komfort bydlení a vy si při případném prodeji můžete říct o víc peněz, než kdyby šlo o byt nebo dům před rekonstrukcí 

Čím začít a jak vše financovat? 

Pokud jste majitelem starší nemovitosti, doporučujeme jako první nechat si udělat posudek energetické náročnosti budovy. Díky tomu zjistíte, do jaké energetické klasifikační třídy váš dům patří a budete si moci naplánovat, jestli a jak rychle byste měli renovaci objektu provést. 

Rovnou vás ale upozorníme, že pokud bydlíte v domě postaveném před rokem 1980, kde se zatím žádné větší úpravy nedělaly, může být v energetické třídě F nebo dokonce G. V tom případě vás čeká snížení o dvě (nebo dokonce 3) třídy a budete potřebovat komplexní řešení. 

Zvlášť u bytových domů musíte počítat s tím, že nebude stačit jen výměna oken. Na druhou stranu, investice do zateplení a dalších úprav se financuje ze SVJ, kde jinak peníze leží bez užitku a ztrácejí hodnotu.

Dotace pro rodinné domy

Na komplexní zateplení je ideální požádat si o dotaci. Novinkou, která by vám mohla pomoci, pokud vlastníte rodinný dům, je  výhodnější 3,5% úvěr při žádání o dotace z programu Oprav dům po babičce. Od startu této výzvy ji využilo už víc jak 1200 lidí. Tuto dotaci můžete čerpat zálohově. Pokryje vám až 50 % z celkových výdajů, a to až do výše 1 000 000 Kč. Díky dotacím můžete navíc kromě zateplení vyřešit i výměnu zdroje tepla topného systému a instalaci fotovoltaiky.

Dotace pro bytové domy 

U bytových domů ve vlastnictví SVJ můžete na zateplení využít dotaci z programu Nová zelená úsporám. Stejně jako v předchozím případě se dá čerpat zálohově a pokryje až 50 % z celkových výdajů. Finance se pohybují od 700 do 4 900 Kč / m2 zateplené plochy – přesná částka závisí na ploše zateplované konstrukce a dosažených energetických parametrech budovy. 

Kromě toho mohu bytová družstva a SVJ získat bonus ve výši až 150 000 Kč za každou nízkopříjmovou domácnost. Díky tomu se zjednoduší domluva mezi vlastníky, kteří nemůžou dát víc peněz do fondu oprav a kvůli tomu by s renovací nemuseli souhlasit. 

Nenechte se zaskočit novými EU nařízeními a začněte plánovat zateplení vašeho domu už dnes s firmou Rolig Stavební. Pro SVJ zařídíme kompletní vyřízení projektu od zajištění financování, přes realizaci až po nezbytnou administrativu k dotacím. Postaráme se o projektovou dokumentaci, stavební dozor i profesionální provedení veškerých montážních postupů, včetně eliminace tepelných mostů. Zajistíme i likvidaci odpadů. 

Kontaktujte nás ještě dnes a učiňte první krok k energeticky úspornějšímu domovu!

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články